Szukając materiałów do pakowania, na pewno spotkałeś się z określeniem folia stretch perforowana – co to takiego i co ma wspólnego z folią wentylacyjną, wyjaśniamy w poniższym artykule. Poznaj ten wielofunkcyjny materiał o wyjątkowych właściwościach.

Folia stretch wentylacyjna (perforowana) – co to?

Folia stretch wentylacyjna (perforowana) to specjalny rodzaj folii, który dzięki niewielkim perforacjom na całej powierzchni umożliwia swobodny przepływ powietrza do opakowanego produktu. Podobnie jak inne rodzaje folii stretch wykonana jest głównie z polietylenu LDPE, który charakteryzuje się dużą elastycznością i termoplastycznością. Dzięki temu łatwiej dopasowuje się ją do kształtu opakowywanego produktu, co zwiększa wytrzymałość zabezpieczenia i dobrze chroni przed uszkodzeniem.

Folia stretch wentylacyjna (perforowana) – jak działa?

Otwory na powierzchni folii umożliwiają przepływ powietrza i jego wymianę między opakowaniem a otoczeniem. To zapobiega gromadzeniu się wilgoci wewnątrz opakowania. Wilgoć może wpłynąć negatywnie na jakość produktów, powodując m.in. rozwój pleśni i bakterii. Dzięki otworom perforacyjnym jest usuwana na zewnątrz opakowania, co przyczynia się do utrzymania świeżości oraz zapobiega gromadzeniu się nieprzyjemnych zapachów.

Folia stretch wentylacyjna (perforowana) – zastosowanie

Gdzie przydaje się folia stretch wentylacyjna (perforowana)? Zastosowanie znajduje w wielu branżach, przede wszystkim jednak sprawdza się w handlu i e-commerce do:

  • owijania ładunków na paletach: budowa folii umożliwia nie tylko swobodny przepływ powietrza, ale również pozwala utrzymać stabilność i bezpieczeństwo ładunku;
  • pakowanie i ochrona produktów: stretch perforowany jest również używana jako materiał ochronny do pakowania różnych produktów, takich jak meble, elektronika, itp. Perforacje pozwalają na odprowadzenie powietrza, co zapobiega wilgoci, która jest szkodliwa dla wielu artykułów elektronicznych czy wyrobów z drewna;
  • przechowywanie i transport produktów spożywczych: folia stretch wentylacyjna (perforowana) jest szczególnie przydatna w przypadku przechowywania i transportu produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa, mięso i ryby, ponieważ umożliwia swobodny przepływ powietrza, co pozwala na zachowanie świeżości i jakości produktów. Jest to jedno z najczęstszych zastosowań, dlatego zamiennie używa się również nazwy folia stretch do pakowania żywności lub folia spożywcza. W praktyce jednak takie rodzaje folii mogą mieć nieco inny skład i konstrukcję, żeby mogły mieć bezpośredni kontakt z żywnością i były w pełni bezpieczne dla ludzi. Takie folie są również odporniejsze na rozrywanie i bardziej szczelne, co jest ważne dla produktów o mokrej lub sypkiej konsystencji;
  • przechowywanie i transport ubrań: przeźroczysta folia do pakowania z otworami może być również stosowana do przechowywania i transportu ubrań. Perforacje umożliwiają swobodny przepływ powietrza, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu ubrania po transporcie nie wymagają odświeżania, czyli dodatkowego nakładu pracy dla sprzedawcy;
  • zabezpieczanie okien podczas malowania: folia stretch wentylacyjna (perforowana) może być również używana jako materiał ochronny podczas malowania. Perforacje umożliwiają przepływ powietrza, co pomaga w szybszym schnięciu farby.

Podsumowanie

Wiesz już czym jest folia stretch wentylacyjna (perforowana) – jak działa, gdzie znajduje zastosowanie. Jeśli szukasz dobrej jakości folii wentylacyjnej, zajrzyj do naszego sklepu. oferujemy wysokiej jakości materiały opakowaniowe oraz maszyny przydatne zarówno w procesie produkcyjnym, jak i podczas przygotowywania towarów do transportu, m.in. owijarki do palet. W razie pytań na temat doboru odpowiednich materiałów do pakowania zapraszamy do kontaktu.

Leave a Reply